2003 Bishop’s Appointments and Deanery Elections

 

CHANCELLOR TO 2006

Mr. Ted Liggett, St. Paul’s, Lubbock
 

COMMISSION ON MINISTRY

The Rev. Jim Liggett, St. Mary’s, Big Spring, Chair (07)

Mrs. Jackie Batjer, Heavenly Rest, Abilene (04)

Dr. Charmazel Dudt, St. Andrew’s, Amarillo (04)

Deacon Nikki Jones, St. Stephen’s, Sweetwater (04)

The Rev. Larry Spannagel, St. Peter’s, Borger (05)

Mrs. Angela Hock, Holy Trinity, Midland (05)

Mr. Carl Luckenbach, St. Paul’s, Lubbock (06)

Archdeacon Dana Wilson, Holy Trinity, Midland (06

Mrs. Sally Brown, St. Paul’s, Lubbock (06)

The Rev. David Krause, Canterbury, Lubbock (06)

The Rev. Mark Cannaday, Holy Trinity, Midland (07)

Dr. Mary Federman, St. Mary’s, Big Spring (07)

The Rev. Bernardo Martinez, San Miguel, Odessa (07)

Mrs. Leslie Boykin, Heavenly Rest, Abilene (07)
 

BISHOP QUARTERMAN CONFERENCE CENTER GOVERNING BOARD

The Rev. Scott Mayer, Heavenly Rest, Abilene, C-Chair (05)

Mr. Cliff, Craig, St. Andrew’s, Amarillo, Co-Chair (06)

Mr. Wayne Cobb, St. Stephen’s, Lubbock (04)

Dr. Pat Kelso, St. George’s, Canyon (04)

Mrs. Carolyn Perry, St. Paul’s, Lubbock (04)

Me. Ed Veal, St. Paul’s, Lubbock (04)

The Rev. Mike Ehmer, Canon to the Ordinary (05)

Mrs. Linda Scarborough, Heavenly Rest, Abilene (05)

The Rev. John Watson, St. Peter’s, Amarillo (05)

Mr. Chris Holley, St. Stephen’s, Lubbock (06)

Mr, Kenny Hollingsworth, Emmanuel, San Angelo (06)

Mr. Scott Lee, St. Peter’s, Amarillo (06)

Mr. Chris Wrampelmeier, St. Andrew’s, Amarillo (06)

Mrs. Dodge Hubbard, Heavenly Rest, Abilene, ECW (04)

Miss Kelsey Kemp, St. Stephen’s, Lubbock, EYC (05)

Miss Taylor Goldston, St. Andrew’s, Amarillo, EYC (06)


CHRISTIAN FORMATION COMMITTEE

Mrs. Anna Marie Wanaseck, St. Paul’s, Lubbock, Chair (05)

Mrs. Melissa Wilhelm, St. Thomas’, Hereford (04)

Mrs. June Smith, Good Shepherd, San Angelo (04)

Mrs. Angela Hock, Holy Trinity, Midland (05)

Mrs. Mary Collier, Holy Trinity, Midland (06)

Mr. Dru Hall, Heavenly Rest, Abilene (06)

Mrs. Debbie Lillick, Heavenly Rest, Abilene (06)

Mr. Stephen Jenkins, St. Andrew’s, Amarillo (07)

Mrs. Jena Stafford, St. Andrew’s, Amarillo (07)

Mrs. Amy Kitten, Emmanuel, San Angelo (07)

Mrs. Sondra Hubble, St. Barnabas’, Odessa, ECW (06)

 

CHURCH PENSION FUND COMMITTEE TO 2004

The Rev. James P. Haney, St. Christopher’s, Lubbock, Chair

Mrs. Edna Chambers, Diocesan Staff

The Rev. Mike Ehmer, Canon to the Ordinary

Mr. Carrol Holley, Diocesan Treasurer

The Rev. David Veal, Retired, Vicar, Brownfield and Levelland

 

COMPANION DIOCESE COMMITTEE TO 2006

Mr. Neal and Mrs. Marilyn Allen, (06) Holy Trinity, Midland

Mrs. Rebecca Duncan, Emmanuel, San Angelo

Mrs. Carolyn Goebel, St. Paul’s, Lubbock

Mrs. Ann Light, Good Shepherd, San Angelo

The Rev. David Krause, Canterbury, Lubbock

The Rev. Bernardo Martinez, San Miguel Arcangel, Odessa

Mr. David Morrow, Holy Trinity, Midland

The Rev. David Mossbarger, St. Barnabas’, Odessa

Mrs. Sharon Oeschger, St. Peter’s, Amarillo

The Rev. David Veal, Llano Estacado Missions

The Rev. Josie Rose, Holy Trinity, Midland
 

CONSTITUTION AND CANONS COMMITTEE

Mrs. Betty Gilmore, St. Nicholas’, Midland, Chair (06)

The Rev. Mike Ehmer, Canon to the Ordinary (06)
 

CURSILLO SECRETARIAT

Mr. and Mrs. Mel Barnes, St. Christopher’s, Lubbock, Co-Chairs

Eagle Cove:

Mrs. Peggy Valentine, St. Stephen’s, Sweetwater (04)

Deacon Nikki Jones, St. Stephen’s, Sweetwater (05)

Mrs. JoAnn Vaughan, Good Shepherd, San Angelo (06)

Llano Estacado:

The Rev. Canon Mike Ehmer, Canon to the Ordinary (04)

Mrs. Lee Brodie (05)

Mrs. Shari Timberlake, St. Luke’s, Levelland (06)

Panhandle:

The Rev. John Githiga (04)

Mrs. Sheila Scott, St. Andrew’s, Amarillo (05)

Mrs. Sunny McDonald Buchanan, St. Peter’s, Amarillo (06)

Permian Basin:

Mrs. Caroline Holmes, Holy Trinity, Midland (04)

Mrs. Pat Shaw, St. Nicholas’, Midland (05)

The Rev. Jim Liggett, St. Mary’s, Big Spring (06)
 

DEACON FORMATION DIRECTORS

The Rev. David Krause, Canterbury, Lubbock

The Rev. Jim Liggett, St. Mary’s, Big Spring

Archdeacon Dana Wilson, Holy Trinity, Midland


DEANS

Eagle Cove: The Rev. Dennis Bosley, Sweetwater and Colorado City (06)

Llano Estacado: The Rev. Canon Mike Ehmer, Canon to the Ordinary (05)

Panhandle: The Rev. Jo Roberts Mann, St. Andrew’s, Amarillo (08)

Permian Basin: The Rev. David Mossbarger, St. Barnabas’, Odessa (07)
 


EDUCATION FOR MINISTRY COORDINATOR TO 2006

The Rev. David Mossbarger, St. Barnabas’, Odessa

 

EPISCOPAL RELIEF AND DEVELOPMENT FUND COORDINATOR TO 2006

Mrs. Leslie Boykin, Heavenly Rest, Abilene
 

EXECUTIVE COUNCIL VICE-PRESIDENT TO 2004

Mrs. Jackie Batjer, Heavenly Rest, Abilene
 

MISSION COMMITTEE

The Rev. Larry Spannagel, St. Peter’s, Borger, Co-Chair (05)

The Rev. Dennis Bosley, Colorado City and Sweetwater, (05) Co-Chair

Deacon Carole Ricketts, Heavenly Rest, Abilene (04)

Mrs. Carole Horne, St. Mark’s, Coleman (04)

Mr. Jack Link, St. Stephen’s, Lubbock (04)

Mr. Ken Baxter, St. Michael ‘s, Shamrock (04)

Mrs. Frances Robins, St. Paul’s, Dumas (05)

Mrs. Gwen Wistrand, All Saints’, Colorado City (05)

Mrs. Shirley Delaney, ECW
 

SPIRITUAL DEVELOPMENT COMMITTEE to 2005

The Rev. Mark Cannaday, Holy Trinity, Midland, Chair

Mrs. Janis Haney, St. Christopher’s, Lubbock

Deacon Kathryn Lind, Emmanuel, San Angelo

Mrs. Joan Davis, St. Christopher’s, Lubbock

The Rev. Lamuel Salik, St. Thomas’, Hereford

Mrs. Jean Money, St. Mary’s, Big Spring


YOUTH COMMITTEE

The Rev. John Watson, St. Peter’s, Amarillo, Chair (04)

Mr. Scott Lee, St. Peter’s, Amarillo (04)

Mrs. Maria Lesly, St. Christopher’s, Lubbock (04)

Mrs. Debra Condren, St. Peter’s, Amarillo (04)

Mr. Jeffrey Cunningham, Holy Trinity, Midland (04)

Mrs. Jane Lewis, Emmanuel, San Angelo (05)

Mr. Jeffrey Cunningham, Holy Trinity, Midland (05)

Mr. Dru Hall, Heavenly Rest, Abilene (05)

Mrs. Dale Stasney, ECW
 

DEANERY ELECTIONS TO EXECUTIVE COUNCIL

Eagle Cove: Mr. Rod Wetsel, St. Stephen’s, Sweetwater (07)

Llano Estacado: Deacon Melissa Wafer-Cross, St. Christopher’s, Lubbock (04)

The Rev. Margaret Austin, St. Stephen’s, Lubbock (07)

Panhandle: Deacon Tami Logsdon, St. Andrew’s, Amarillo (05)

The Rev. John Watson, St. Peter’s, Amarillo (06)

Mr. Jack Curtis, St. Matthew’s, Pampa (07)

Permian Basin: Mr. Charles Chambers, St. John’s, Odessa (07)
 

EPISCOPAL CHURCHWOMEN BOARD ELECTIONS

Mrs. Nancy McReynolds, St. Christopher’s, Lubbock, Vice-President (06)

Mrs. Sondra Hubble, St. Barnabas’, Odessa, Christian Education (06)

Mrs. Suzie Ramsey, Heavenly Rest, Abilene, Health and Social Justice (06)

 

The Bishop's Charge to Convention

Top of this page

Return to Home Page


This page is a project of
The Diocese of Northwest Texas.
Send comments or questions to
webmaster@nwt.org.

URL: www.nwt.org/appointments.htm
Last Updated: July 19, 2006